تعیین-جنسیت-قبل-از-بارداری
آنچه در این مطلب می‌خوانید

تعیین جنسیت قبل از بارداری این روزها خیلی طرفدار پیدا کرده است. شاید شنیده باشید که شانس پسر یا دختر شدن 50 تا 50 است. اما تا به حال به این فکر کرده‌اید که آیا می‌توان در مورد جنسیت فرزند، بر این شانس پنجاه پنجاه تأثیر گذاشت؟ ممکن است این امکان وجود داشته باشد و شواهد علمی نیز برای ممکن بودن این مساله در دسترس است. باید گفت که امروزه با پیشرفت تکنولوژی راه های مختلفی برای تعیین جنسیت قبل از بارداری وجود دارد. در واقع می توان در پسر یا دختر بودن فرزند قبل از بارداری تاثیر گذاشت، اما در گذشته این امکان وجود نداشت و والدین فقط باید تا زمان زایمان منتظر می ماندند تا متوجه شوند فرزندشان پسر است یا دختر

برای تعیین جنسیت قبل از بارداری کجا بروم؟

تعیین جنسیت از دیرباز مورد توجه انسان ها بوده است. در گذشته تصور بر این بود که مادر تعیین کننده جنسیت جنین قبل از بارداری است. اما تحقیقات پزشکی نشان می دهد که این اسپرم مرد است که مشخص می کند جنین پسر باشد یا دختر. اگر اسپرم دارای کروموزم X باشد، جنین دختر خواهد شد و اگر اسپرم کروموزوم Y داشته باشد، جنین پسر خواهد شد. تعیین جنسیت قبل از بارداری امروزه دیگر خیلی سخت نیست و برای خیلی از افراد در دسترس است. معمولا توصیه می شود که برای تعیین جنسیت قبل از بارداری به مراکز ناباروری، پزشکان متخصص زنان زایمان، و پزشکان متخصص اورولوژی مراجعه شود. در این مراکز خواه مطب باشد، خواه بیمارستان و کلینیک، از روش های مختلفی برای تعیین جنسیت فرزند استفاده می شود. در ادامه بیشتر راجع به این روش ها صحبت خواهیم کرد.

روش های تعیین جنسیت قبل از بارداری

می توان روشهای تعیین جنسیت قبل از بارداری را در سه گروه روش های سنتی، پزشکی و خانگی طبقه بندی کرد. 

روش های طب سنتی

در دیدگاه طب سنتی یک سری نکاتی وجود دارد که در تعیین جنسیت قبل از بارداری موثر هستند. نقش طب سنتی در این زمینه در واقع به رسیدن اسپرم به تخمک برمی گردد. 

روش های پزشکی

این موارد که به عنوان روش های کلینیکی هم شناخته می شوند، مبتنی بر علم پزشکی هستند و پایه و اساس کاملا علمی دارند. این روش همچنین از دقت بالایی در مقایسه با روش های طب سنتی و روش های خانگی برخوردار است. اگر بخواهیم به چند مورد از متداول ترین روش های پزشکی اشاره کنیم، می توان موارد زیر را نام برد:

  • PGD (Preimplantation Genetic Diagnosis) یا تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی جنین
  • IUI (Intrauterine insemination) یا تلقیح داخل رحمی اسپرم
  • IVF (In vitro fertilization) یا باروری آزمایشگاهی 
  • ICSI (Intra Cytoplasmic Sperm Injection) یا تزریق درون سیتوپلاسمی اسپرم

روش های خانگی

برخی از متدهای خانگی بر زمان انجام مقاربت تاکید دارند و از این راه بر تعیین جنسیت جنین تاثیر می گذارند. در این روش ها طبق اصول خاصی زمان تخمک گذاری تعیین می شود. اسپرمی که به تخمک می‌رسد، جنسیت جنین را تعیین می‌کند. بنابراین در روشهای خانگی می‌توان بر اسپرمی که قرار است به تخمک برسد و لقاح انجام شود تاثیر گذاشت و به این ترتیب تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری صورت می‌گیرد. 

تعیین جنسیت قبل از بارداری برای پسردار شدن

همانطور که اشاره شد، اسپرم مرد عامل اصلی تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری است. مثلا در روش IUI که در دسته راهکارهای پزشکی تعیین جنسیت طبقه بندی می‌شوند، نحوه تعیین پسر و دختر را توضیح می‌دهیم:

در روش IUI اسپرم مرد به روش تحریک مصنوعی جمع آوری شده و سپس سانتریفوژ می‌گردد. پس از سانتریفوژ اسپرم های حاوی کروموزم X سنگینتر بوده که در انتها قرار می‌گیرند و اسپرم‌های دارای کروموزوم Y سبکتر بوده و در بالا قرار می‌گیرند. برای پسر دار شدن از اسپرم های بالای محلول برداشته شده و به درون رحم زن تلقیح می شود. 

تعیین جنسیت دختر قبل از بارداری

برای دختر دار شدن در روش IUI از اسپرم های انتهای مایع که سنگین تر بوده و حاوی کروموزم Y هستند، برداشته شده و به رحم زن تلقیح می گردد. جداسازی و سانتریفوژ مایع اسپرم می تواند در آزمایشگاه یا کلینیک و یا بیمارستان انجام شود و تلقیح آن درون رحم می تواند توسط پزشک متخصص زنان زایمان صورت پذیرد. 

استفاده از طب سنتی

منابع طب سنتی می گویند که طبع سرد و گرم می تواند بر تعیین جنسیت قبل از بارداری اثر گذار باشد. مثلا توصیه می شود که افرادی که می خواهند فرزندشان پسر شود، رژیم غذایی طبع گرم بخورند و از خوردن غذاهای سرد پرهیز کنند. عکس این قضیه به افرادی که می خواهند فرزندشان دختر شود، توصیه می گردد. البته همه این رژیم های غذایی باید تحت نظر پزشک باتجربه باشد و مصرف بیش از حد و خودسرانه این گونه مود غذایی چه بسا حتی ممکن است منجر به ناباروری افراد هم بشود. 

تعیین جنسیت قبل از بارداری با دارو

همانند روش های توضیح داده شده در بالا، مصرف داروها نیز در تعیین جنسیت نقش دارند. به عنوان برخی منابع نشان می دهند که مصرف برخی مواد معدنی خاص و برخی ویتامین ها از جمله ویتامین B12، ویتامین B9 یا فولیک اسید، و همچنین امگا 3 در باروری و تعیین جنسیت موثر هستند. اما هنوز مدارک معتبر پزشکی برای اثبات تاثیر این داروها برای تعیین پسر یا دختر شدن فرزند در دسترس نیست و باید در این زمینه تحقیقات و پژوهش های بیشتری انجام شود تا بتوان منطقی تر در این باره نظر داد. 

انتخاب پسر یا دختر شدن جنین ضرر دارد؟

در مورد تعیین پسر یا دختر شدن جنین قبل از بارداری افراد به دو دسته تقسیم می شوند: برخی از افراد موافق این مساله هستند و برخی دیگر به دلایل مختلفی با این کار مخالف هستند. در مورد ضرر این روش و احتمال آسیب دیدن جنین و مادر، به نظر می رسد یک قاعده کلی وجود دارد: در مورد روش های خانگی و سنتی اگر نکات توصیه شده در حد اعتدال رعایت شود به نظر نمی رسد که ضرری داشته باشند. روش های پزشکی هم که دقیق، ایمن و بی خطر هستند. 

4.5/5 - (6 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی