فاویسم | آیا کودکان مبتلا را می‌توان ختنه کرد؟ | کلینیک ختنه نوزادان تهران
آنچه در این مطلب می‌خوانید

فاویسم یک بیماری خونی هست که در اثر کمبود آنزیم خاصی در خون بوجود می آید. در این مطلب پس از توضیح مختصری از این بیماری به سوال شما در خصوص اینکه آیا بچه‌های مبتلا به این بیماری می‌توانند ختنه شوند یا خیر توضیح خواهیم داد.

فاویسم چیست؟

بیماری فاویسم به علت یکی از آنزیم‌های گلبول‌های قرمز خونی (آنزیم گلوکز ـ 6 ـ‌ فسفات دهیدروژناز) ایجاد می ‌گردد که در اثر مواجهه با مواد اکسید کننده گلبول‌های قرمز، منجر به تخریب آنها می‌شود و فرد را با کم خونی شدید مواجه می‌کند.

شخصی که مبتلا به این بیماری هست باید از خوردن یکسری مواد غذایی علی الخصوص باقالی به هرشکل پرهیز کند. همچنین از مصرف یکسری از داروها بخصوص داروهایی که آسپرین  هستند یا در ترکیبشان آسپرین یا رقیق کننده خون می باشند، خودداری کنند.

به همین دلیل هشدارهای پزشکان در فصل پاییز هم که فصل بسیاری از بیماری‌های عفونی و ویروسی به حساب می‌آید، برای همه مردم به خصوص آنهایی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند، شدت می‌گیرد. پاییز از جمله فصولی از سال است که آمار بسیاری از بیماری‌ها در آن بالا می‌رود. پس به همه فاویسمی‌ها توصیه می‌شود پاییز را بیشتر جدی بگیرند.

آیا کم‌خونی و فاویسم با هم مرتبط هستند؟

مهم‌ترین و بارزترین نشانه‌هایی که در بیماری فاویسم به چشم می‌خورد، کم‌ خونی است که در اثر شکستن گلبول‌های قرمز خونی ایجاد می‌شود و به‌ طور ناگهانی بروز می‌کند، ولی اکثر افراد مبتلا به فاویسم علامت خاصی از این بیماری ندارند.

سایر علائم بیماری کدام است؟

  • پوست زرد رنگ، ادرار تیره رنگ، چشم های سفید یا زرد رنگ، احساس خستگی و کم آوردن نفس.
  • حملات کم‌خونی ناشی از فاویسم در کودکان و نوزادان بسیار خطرناک بوده و ممکن است کودک دچار آسیب مغزی شود و حتی جان خود را از دست دهد.
  • در واقع کودکان مبتلا به فاویسم نسبت به سایر کودکان، یک و نیم برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به زردی هستند.

آیا می‌توان کودک مبتلا به فاویسم را ختنه کرد؟

حالا سوالی که پیش می آید این است که آیا می توان کودک مبتلا را ختنه کرد؟ یا بی حسی برای ختنه اش استفاده کرد؟ در پاسخ باید بگوییم که فرد مبتلا به فاویسم محدودیتی برای استفاده از مواد بی حسی ندارند و تنها باید از مصرف باقالا، آسپیرین و برخی آنتی بیوتیکها خودداری کنند. با این حال باید قبل از ختنه این موضوع را به پزشک متخصص ختنه اطلاع دهید.

3.8/5 - (5 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی