ختنه بعد از بلوغ
آنچه در این مطلب می‌خوانید

آیا ختنه به درمان شب ادراری کمک می کند؟

شب ادراری :

زمانی که کودک بدون اختیار در خواب ادرار می کند، به این حالت شب ادراری گفته می شود. اکثر کودکان می توانند در طول شب و روز تا سن 4 سالگی ادرارشان را کنترل کنند. حدود 10% از کودکان 6 یا 7 ساله هنوز هم هستند نمی توانند سیستم ادراری شان را کنترل کنند، که می تواند به خاطر کابوس هایی باشد که می بینند. در صورتی که کودکی تجربه مشکلات کنترل مثانه بعد از 7 سالگی در طول خواب داشته است، ارزش این را دارد که این مورد بررسی شود.

شب ادراری در بیش از 5 میلیون کودک در ایالات متحده رایج می باشد. معمولا هم در پسران بیشتر از دختران شایع می باشد. این مشکل برای کودکان، والدین و حتی پزشک معالج نیز یک مساله آزار دهنده می باشد. به خاطر همین این کودکان سعی می کنند شب را بیدار بمانند. اما با صبر و درمان می توان این مشکل را خاتمه داد.

دونوع شب ادراری داریم. آزمایش، مراقبت و درمان برا هر دونوع یکی می باشد :

شب ادراری اولیه کودک را به این شرح توصیف می کند که هیچ وقت شب ها رختخوابشان خشک نبوده (معمولا این کودکان در طول روز دچار چنین مشکلی نمی شوند)

شب ادراری ثانویه زمانیست که کودک به مدت حداقل شش ماه شب ها جایش خشک است، اما دوباره شب ادراریش شروع شده است. اکثرا این نوع شب ادراری با اتفاقات استرس زا مرتبط است. اختلالات خوردن و برخی داروها هم می تواند منجر به شب ادراریش در شب و نوع ثانویه شود.

شب ادراری کودک و ختنه

سیستم ادراری این کودکان چگونه کار می کند؟

مغز با مثانه کار می کند تا به هنگام ادرار کردن آن را کنترل کند. زمانی که آماده ادرار کردن می شوید، مغز سیگنالی به مثانه می فرستد. سپس ماهیچه های مثانه منقبض می شوند. این باعث می شود ادرار از مثانه از طریق مجرای ادراری خارج شود. عضله اسفنکتر باز می شود، و ادرار از بدن خارج می شود. در ابتدا، نوزادان ادرار را به صورت کنترل نشده مثل یک رفلکس ساده دفع می کنند. کم کم که بزرگتر می شوند، چندین چیز در بدنشان رشد می کند که به آن ها اجازه کنترل مثانه شان را می دهد :

  • مثانه رشد می کند تا مقدار بیشتری از ادرار را با توجه به سن در خود نگه دارد.
  • در سن 2 الی 3 سالگی، کودک کنترل عضلات اسفنکتر و لگن را دارد. وقتی به این عضلات فشار وارد می شود، کودک می تواند جریان ادرارش را کنترل کند. تا زمانی که خود را سرویس بهداشتی برساند.
  • مغز به همراه سن رشد می کند و به کودک اجازه می دهد که عضله های مثانه اش را آزاد کند یا اینکه منقبض کند.

در سن 7 سالگی، 90% از کودکان می توانند مثانه شان را در شب و روز کنترل کنند. در صورتی که مجبور باشند شب ها به دستشویی بروند، نیز از خواب بلند می شوند و می روند.

سوالی که مطرح می شود، آیا ختنه در درمان شب ادراری تاثیر گذار است؟

در حالت کلی شب ادراری ارتباطی با ختنه ندارد. بسیاری از کودکانی هستند که ختنه هم شده اند، اما با این حال هنوز مشکل شب ادراری را دارند. مگر در شرایطی گفته می شود که ممکن است این مساله به خاطر تنگی مجاری ادرار باشد که در آن کودک به سختی می تواند ادرار کند. اما این مشکل می تواند با ختنه حل شود، اما ارتباطی با شب ادراریش ندارد. از جمله دلایلی که ممکن است در شب ادراری کودک تاثیرگذار باشد، کمبود هورمون ADH یا هورمون آنتی دیورتیک می باشد که وظیفه اش کاهش مقدار ادرار تولید شده در شب می باشد.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی