اوتیسم و ختنه کودک
آنچه در این مطلب می‌خوانید

ختنه نوزاد و اوتیسم

اغلب زمانی از ختنه نوزاد بحث می شود که صحبت از تراما یا زخم باشد. آن هم به دلیل عوارض بعد از آن و زخم آن می باشد.

مطالعات نشان می دهد که علت ختنه اغلب نوزادانی که دین خاصی ندارند، بیشتر به خاطر پدرشان بوده که قبلا ختنه کرده است. اما نگرانی که بین جوامع غربی برای ختنه وجود دارد چیست؟ با توجه به تحقیقات پزشکی و مطالعاتی که در این زمینه شده است، نشان می دهد اغلب به دلیل زخم بعد از آن سراغش نمی روند.

ضرورت انجام ختنه :

در ایالات متحده، حدود بیش از نیمی از پسران بعد از تولد ختنه شده اند. درصد بالایی که در سایر کشورهای دیگر اطراف آن دیده نمی شود. آن هایی که مایل به ختنه می باشند، بر این عقیده هستند که با ختنه از انتقال بیماری های جنسی، سرطان آلت تناسلی پیشگیری می شود. اما تعداد بسیاری از آن هایی که ختنه نکرده اند، بیشتر با ویروس های ناشناخته و بیماری های ناشناس جنسی روبرو شده اند.

ارتباط اوتیسم و ختنه کودک

 اوتیسم چه نقشی در ختنه کردن دارد؟

تشخیص اوتیسم در چند دهه گذشته خیلی بیشتر شده است. این موضوع برای محققان سوالات بسیاری گذاشته که چه چیزی می تواند دلیل چنین افزایشی باشد. موضوع نگران کننده دیگری که مطرح می باشد، اینکه پسران 5برابر بیشتر از دختران در معرض اوتیسم قرار دارند. به چه دلیل است؟ آیا چیزیست که از مغز مردان به ارث می رسد و منجر به اختلالات رشدی می شود یا به دلیل مسائل محیطی می باشد؟

دکتر مورتن فریچ یک اپیدمیولوژیست دانمارکی می باشد که مطالعه ای در رابطه با ارتباط بین ختنه و اوتیسم انجام داده است. این مطالعه در مجله انجمن رویال پزشکی چاپ شده است، به این شرح که پسرانی که ختنه می شوند، در صورت عدم تشکیل کامل مغز عکس العملی نسبت به درد ندارند و در سن 9 سالگی تشخیص اوتیسم داده می شوند. اما پروفسور Emeritus Brian Morris از دانشگاه سیدنی بر این عقیده است که نوزادان در هر سنی به طور طبیعی عکس العمل نشان می دهند، درمقابل دردی که به آن ها وارد شده ، گریه می کنند و ناراحتی شان را ابراز می کنند. اما برخی کودکان هم هستند که در طی ختنه گریه نمی کنند و حتی می خوابند.

استدلال او توسط آمارگیری استرالیا حمایت شده و حتی نشان داده که نرخ ختنه با این وجود از دهه 1960 کاهش یافته؛ اما تشخیص اوتیسم بالاتر رفته است. پس این موضوع ارتباطی به ختنه نوزاد ندارد و می تواند دلیل دیگری داشته باشد.

با تمام این ها هنوز هم ارتباط درد ختنه یا دردهای دیگر با اوتیسم در حال بررسی می باشد، و هیچ اثباتی نیست که نشان دهد با ختنه کردن و برداشتن پوست ختنه گاه، احتمال اوتیسم داشتن مشخص شود.  

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram