ختنه ناقص چیست؟ | علل و عوارض | دکتر امیری
آنچه در این مطلب می‌خوانید

ختنه ناقص چیست و در چه صورت باید مجدد این جراحی انجام شود. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

منظور از ختنه ناقص چیست؟

انجام ختنه ناقص عوارضی در پی دارد. این عوارض عبارتند از: گوشت اضافه، زودانزالی، کجی آلت تناسلی، و کجی ادرار . به عبارتی این مشکل برمی گردد به پره پوس یعنی بخشی از پوست انتهای آلت تناسلی که زمان ختنه برداشته می شود. این پوست طوریست که برای برداشتنش باید آلت تناسلی کودک کامل بیرون قرار بگیرد.

معمولا کم پیش می‌آید که پره پوس خیلی کوتاه یا خیلی بلند جدا شود. در نتیجه چنین جراحی ناقصی، آلت تناسلی به طور نامناسب ترمیم می شود و نیاز به عمل مجدد ختنه می باشد.

این نوع ختنه چه عوارضی دارد؟

زمانی که پره پوس در ختنه ناقص، بد برداشته می شود، لبه پوستی اطراف محل برش باقی می ماند، که به لحاظ زیبایی رضایت بخش نیست و مثل گوشت اضافه بیرون می زند. گاها حتی والدین برای چنین عارضه ای درخواست عمل ترمیمی می کنند. در نتیجه همین ناقص برداشتن پیش پوست باعث چسبندگی در پسران می شود.

به دنبال ختنه ناقص و زمانی که پره پوس بیش از اندازه کشیده شود، و برش زده شود عارضه دیگری پیش خواهد آمد. این عارضه بحثی جدا از مسائل زیبایی مطرح است.  عصب پشت آلت به خاطر کشیده شدن بیش از اندازه پوست، خیلی سطحی شده و فرد ممکن است در آینده دچار زود انزالی شود.

عوارض ختنه ناقص

در ضمن اشاره کردیم که کجی ادرار و آلت هم در ختنه ناقص دیده میشود. البته در بیشتر موارد مادرزادیه و کمتر در ختنه شده ها دیده میشود. گاها به خاطر ختنه نامناسب یا سوختگی مجاری ادرار به خاطر ختنه، یا استفاده از پوشک نامناسب مجرای خروجی ادرار مسدود می شود. همین باعث انحراف خروج ادرار می گردد، البته در اکثر موارد با دارو بهتر میشه، اما باز نیاز به جراحی سرپایی می باشد. چون این مشکل اگر جدی گرفته نشود باعث عدم تخلیه کامل ادرار و احتمال بروز بیماری‌های کلیوی خواهد شد. حتی در پی آن به خاطر کامل خارج نشدن ادرار، احتمال ابتلا به عفونت و بیماری های دستگاه تناسلی بیشتر خواهد شد.

4.6/5 - (17 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی