مراقبت بعد از انجام ختنه
آنچه در این مطلب می‌خوانید

عوارض ختنه بد روی مردان و نیز روی روابط جنسی و زناشویی :

ختنه مانند هر جراحی دیگری می تواند با عوارضی همراه باشد، بنابراین ممکن است آلت تناسلی نوزادان پسر پس از انجام ختنه دچار مشکلات و بیماری هایی شود که نیاز به انجام اقدامات درمانی داشته باشد.

البته قابل ذکر است چنین اتفاقی زمانی رخ می دهد که فرد ختنه کننده تجربه کافی نداشته باشد، یا توانایی های لازم برای انجام این کار را نداشته باشد.

بنابراین اگر نوزاد پسر دارید، خوب است که قبل از انجام ختنه، این متن را مطالعه کرده و با این اطلاعات مفید، خیالتان از بابت ختنه درست کودکتان راحت باشد.

شایع ترین عوارض پس از ختنه بد چیست؟

عارضه های پس از ختنه آلت تناسلی نوزادان پسر در صورت عدم تخصص فرد ختنه کننده

از جمله عارضه هایی که ممکن است آلت تناسلی نوزادان پسر را پس از انجام ختنه درگیر کند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. خون ریزی بعد از خنته

از شایع ترین دردسرهای مرتبط با ختنه های بد، خونریزی می باشد. خونریزی که شایع است، اما بسیار کم است و در حد همان لک شدن گاز استریل می باشد.

اما بیش از آن مقدار باعث نگرانی می شود.

در بیشتر موارد با فشار دادن محل خونریزی به مدت یک یا دو دقیقه می توان آن را بند آورد.

 در موارد خون ریزی شدید که یکی از شریان های اصلی به اشتباه بریده شده و دچار خونریزی شده باشد پانسمان نیمه فشاری و حتی ترمیم رگ آسیب دیده ممکن است ضرورت پیدا کند.

به علت نزدیکی این محل به مجرای خروجی ادرار باید مراقب بود که در طی روند ترمیم به پیشابراه و نوک آلت آسیبی وارد نشود.

در بیشتر موارد نوزادانی که بعد از ختنه دچار خونریزی شدید می شوند، دارای سابقه خانوادگی مربوط به مشکل در انعقاد خون بوده اند.

بنابراین تشریح سوابق پزشکی والدین در مورد سابقه ی ابتلا به مشکلات انعقاد خون به پزشک ضرورت دارد.

لازم به ذکر است که در هنگام انجام ختنه، استفاده از روش انداختن حلقه سبب کنترل بیشتر بر خونریزی نسبت به روش بخیه زدن می شود، اما در صورت گریه های شدید نوزاد، احتمال خون ریزیِ بعد از عمل در روش استفاده از بخیه کمتر است.

  1. عفونت بعد از ختنه

عفونت ناشی از ختنه یکی از عوارض نادر این جراحی است که علت آن مربوط به استفاده از لوازم جراحی غیر استریل می باشد.

در برخی موارد پلاک های زرد رنگی که در اطراف سر آلت ایجاد می شوند ممکن است که با ترشحات خشک شده ناشی از عفونت اشتباه گرفته شوند اما بدانید که این پلاک های زرد رنگ بخشی از روند بهبود طبیعی بافت است.

لازم به ذکر است که احتمال بروز عفونت در روش انداختن حلقه بیشتر است که منشأ آن به استفاده از حلقه های غیر استریل باز می گردد.

از اولین و مهم ترین علائم عفونت می توان به تب، قرمزی و التهاب اشاره کرد. از آنجا که محل برش خود دچار التهاب و قرمزی می شود.

بهترین روش ختنه

 بنابراین تنها علامت قابل افتراق تب خواهد بود. درصورت مشاهده کردن هرگونه نشانه ای از تب بعد از انجام ختنه لازم است به پزشک متخصص نوزادان مراجعه کنید.

  1. برش ناکافی پره پوس

پره پوس بخشی از پوست انتهای آلت است که در هنگام ختنه برداشته می شود.

این پوست باید طوری برداشته شود که گلنس (سر آلت) به طور کامل بیرون قرار بگیرد.

اگر این پوست به طور کامل برداشته نشود، باعث ایجاد یک لبه پوستی در اطراف محل برش می شود که از نظر زیبایی رضایت بخش نخواهد بود و گاهاً ممکن است والدین درخواست کنند که با انجام عمل جراحی ترمیمی، لبه پوستی برداشته شود.

  1. برش بیش از اندازه پره پوس

در صورتی که چنین اتفاقی بیفتد، عصب پشتی آلت به خاطر کشیده شدن بیش از اندازه بسیار سطحی می شود،  فرد ممکن است در آینده مبتلا به زودانزالی شود.

  1. برگشت ادرار

در موارد نادر استفاده از حلقه های بسیار تنگ و نامناسب باعث فشرده شدن، در نتیجه بسته شدن مجرای ادراری می شود. به خاطر همین ادرار به سمت بالا و به مثانه بر می گردد.

  1. فیستول پوستی پیشابراه

گاهی ممکن است در طی انجام این جراحی، خطاهایی مثل سوراخ روی آلت تناسلی ایجاد شود و با روند بهبودی بهتر هم نشود.

در نتیجه باعث ایجاد یک مجرای باز بین پیشابراه و پوست خواهد شد که به آن فیستول پوستی پیشابراهی می گویند، درنتیجه ادرار از طریق این مجرا خارج می شود و درمان ان فقط از طریق جراحی امکان پذیر است.

2.7/5 - (11 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی