آیا ختنه از عفونت دستگاه ادراری کودکان جلوگیری می کند؟
22 اردیبهشت 1400
چرا-ختنه؟
چرا ختنه؟
22 خرداد 1400
نمایش همه

ادرار بعد از ختنه خوب است یا بد؟

ادرار بعد از ختنه خوب است؟

ادرار بعد از ختنه خوب است یا بد؟

  • این موضوع که ادرار بعد از ختنه خوب است یا بد؟ اولین نکته در حفظ سلامت نوزادتان می‌باشد. حداقل یک بار بعد از عمل جراحی ختنه، نوزاد باید ادرار کرده باشد. پس عملا اتفاق خوبی است.
  • دوم سابقه بیماری‌های اختلالات خونریزی دهنده مثل هموفیلی و غیره که در فامیل نزدیک نوزاد می‌باشد را باید حتما اطلاع دهید.
  • ترجیحا یک ساعت قبل از عمل به نوزاد شیر داده شود تا اتمام عمل جراحی ختنه، شیر نیاز نیست.
  • پوشک اضافه و اب قند و پستانک همراه نوزادتان باشد.

دستورات بعد از عمل جراحی ختنه نوزاد

تا 30 الی 60 دقیقه بعد از انجام عمل، باید نوزاد تحت نظر باشد. هر یک ساعت یک‌بار، محل زخم باید چک شود. البته مقداری ورم مختصر دارد. درصورتی که نوزاد خونریزی داشت، محل خونریزی را به مدت 10 دقیقه فشار دهید. اما اگر بیش از یک چهارم پوشک نوزاد خونی شد، پزشک را مطلع کنید.

ادرار بعد از ختنه خوب است؟

پس از اولین ادرار نوزاد بعد از ختنه، پانسمان اولیه را دور بیندازید و محل خته را شستشو دهید، سپس جای آن را خشک کرده و از پانسمان گاز استریل و کمی پماد تتراسایکلین استفاده کنید تا زمان بهبودی و جدا شدن حلقه، از یک پانسمان استریل استفاده کنید. محل زخم را از هر آلودگی دور نگه دارید و در صورت مدفوع کردن نوزاد، او را با آب و صابون بشویید.

برای تسکین درد بعد از ختنه هم، قطره استامینوفن تجویز می‌شود. به ازا هر کیلوگرم وزن کودک، به مدت یک الی دو روز، دو قطره، کافی است. چون درد ختنه هم یک الی دو روز بیش‌تر نیست.

دستورات بعد از عمل جراحی ختنه و افتادن حلقه

توجه ویژه‌ای به پیش‌گیری از چسبندگی پوست ختنه شده به کلاهک باید شود:

بعد از یک الی دو هفته اول که رینگ جدا شد، باید بهبودی لبه‌های پوست الت را با ملایمت به عقب بکشید. تا حدی که از کلاهک فاصله گیرند. سپس آن قسمت را با پماد آ.د چرب کنید. تا سه الی چهار ماه بعد از جداشدن حلقه، بهتر است از پوشک گشادتری استفاده کنید. نوک مجرای ادرارای را هم با وازلین و پماد آ.د چرب کنید. پس از هربار ادرار پوشک را سریعا عوض کنید.

Call Now Button