بیقراری نوزاد بعد از ختنه | دکتر امیری پاسداران
آنچه در این مطلب می‌خوانید

بیقراری نوزاد بعد از ختنه چه علتی دارد؟ در این مطلب به این نگرانی والدین عزیز پاسخ خواهیم داد. برای پیدا کردن پاسخ سایر سوالات خود می‌توانید صفحه سوالات رایج ختنه و نیز وبلاگ های متنوع این سایت را مطالعه نمایید.

علت بیقراری نوزاد بعد از ختنه چیست؟

ختنه عملیست که پوست اضافه سر آلت تناسلی، به عبارتی دیگر پوست ختنه گاه برداشته می شود. این پوست در صورت عدم برداشتن، در آینده می تواند برای کودک مشکلات بسیاری از قبیل عفونت ادراری یا عفونت آلت تناسلی را ایجاد کند.

معمولا دیده می شود که کودک بعد از ختنه بی قراری زیادی می کند و گریه می کند. والدین از این بابت احساس نگرانی می کنند و سعی دارند که این بی قراری را هرطور شده در کودکشان کاهش دهند.

به گفته یکی از والدین، نوزاد پسرش را که در بیست روزگی ختنه کرده است با یک حرکت پای نوزاد یا خوردن پوشک به جای ختنه کودک، گریه می کند و خیلی هم زور می زند. پدر و مادر ها با ترس و واهمه می پرسند کودک آنها بعد از ختنه بی قرار است. آیا این بیقراری نوزاد بعد از ختنه طبیعی است؟معمولا چیزی که والدین جویا می شوند، علت درد و گریه کودکشان است؟

آیا این بیقراری نوزاد بعد از ختنه طبیعی است؟

برای اینکه خیال همه پدر ها و مادر ها راحت شود باید گفت که بله، بیقراری نوزاد بعد از ختنه کاملا طبیعی است. نوزاد به خصوص در 24 ساعت اول پس از عمل ختنه ممکن است گریه کند، نا آرام باشد و بی قراری کند که کاملا طبیعی است. چرا که یک تغییر بزرگ در بدن نوزاد رخ داده؛ قسمتی از پوست آلت تناسلی حذف شده است.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت عدم بهبودی درد بعد از ۲۴ ساعت به گفته متخصص اطفال و ختنه نوزادان، باید نزد متخصصی که ختنه را انجام داده، مراجعه مجدد داشته باشید. گاهی ممکن است به دلیل کشیدگی حلقه و جایگیری نامناسب نوزاد است که درد می کشد و بی قراری می کند.

البته لزوما گریه نوزاد به خاطر ختنه شدنش نیست. چون از ۱۵ روزگی تا حدودا ۴ الی ۵ ماهگی نوزاد، ممکن است دردهای کولیکی و کرامپ داشته باشد که معمولا هم نوزاد با زور زدن، گریه کردن و بی قراری آن را نشان می دهد. در نتیجه باید با صبر و شکیبایی و القای آرامش به نوزاد از طرف مادر این تسکین به کودک داده شود.

یک نکته مهم در مورد بیقراری نوزاد بعد از ختنه

یک نکته دیگری که والدین باید توجه داشته باشند، اولین ادرار بعد از ختنه ممکن است در کودک احساس درد و گریه ایجاد کند. علتش هم تماس ادرار گرم با سر ملتهب آلت تناسلی اش می باشد که کمی حساسیت ایجاد می کند و نگرانی از این بابت نداشته باشید.

دقت کنید که پس از ختنه، کودک شما ممکن است بداخلاق و تحریک پذیر شود. خیلی مواظب باشید که کودک به آلت تناسلی اش فشار وارد نکند. ممکن است نوک آلت تناسلی کودک زخم باشد و یا آلت قرمز و متورم به نظر برسد. همچنین ممکن است یک پوسته زرد روی نوک آن را بپوشاند که این موارد طبیعی است و طی چند روز خود به خود برطرف میشود. یک هفته تا 10 روز طول می کشد تا آلت تناسلی پسر شما به طور کامل بهبود یابد.

برخی از نوزادان ممکن است الگوی تغذیه و یا الگوی خواب شان تغییر کند، در حالی که برخی دیگر ممکن است به طور کلی شلوغ تر شوند. این موارد مشکل محسوب نمی شود و جای نگرانی ندارد. شما والدین گرامی می‌توانید در صورت نیاز و صلاحدید پزشکی که ختنه را انجام داده، هر چهار تا شش ساعت یک بار قطره استامینوفن ( پاراکید ) به کودک بدهید تا درد او تسکین یابد. معمولا پزشک ختنه راهنمایی هایی در مورد میزان مصرف دارو به والدین ارائه می کند.

والدین می پرسند چه زمانی باید نگران باشیم؟

در صورت بیقراری نوزاد بعد از ختنه و مشاهده هر یک از علائم زیر، باید به پزشک مراجعه شود:

  • خونریزی زیاد از موضع ختنه
  • قرمزی شدید یا تورم آلت تناسلی و یا کیسه بیضه
  • تب بیش از 38.5 درجه سانتی گراد (دهانی، زیر بغل، پیشانی)

در این مطلب سعی کردیم علل بیقراری نوزاد بعد از ختنه را توضیح دهیم و بگوییم والدین هنگام روبرو شدن با این مساله باید چه اقداماتی انجام دهند. باز هم اگر نوزاد بعد از جایگذاری حلقه و اولین ادرارش، بی قراری می کرد و گریه می کرد، میتوانید نزد پزشکش مراجعه کنید تا مورد معاینه قرار گیرد.

4.2/5 - (51 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی