بعد از ختنه نوزاد چند روز تحت مراقبت باشد؟
آنچه در این مطلب می‌خوانید

بعد از ختنه نوزاد چند روز تحت مراقبت باشد؟ والدین بخصوص افرادی که اولین نوزاد خود را ختنه می کنند و تجربه ای ندارند همیشه در ذهن خود سوالاتی دارند که در این مطلب سعی نمودیم برخی از آن‌ها را پاسخ دهیم.

سوالات والدین در خصوص قبل و بعد از ختنه نوزاد

حتما بعد از ختنه نوزادتان ترس برتان داشته، یا در این گروه و آن گروه، یا تماس های تلفنی با دوست و آشنا، به دنبال این بودید که بقیه بعد از ختنه بچه شان چه کردند! اینکه جای ختنه بچه عفونت کرده؟! نکرده؟! خونریزی داشته؟! بعد از چند روز خوب شده؟! درد داشته یا خیر؟!

شاید برخی در این بین جوابشان مثبت باشد که بله کودک سه ماهه شان که ختنه شد، نه خونریزی داشت نه درد. چون به روش حلقه انجام داده بود. بعد از ۴ الی ۵ روز هم حلقه افتاده بوده! پس بیشتر با رضایت والدین و تعریف شان از پزشک ختنه کودک شان روبرو می شوید.

با همه این سوالاتی که دارید، بهتر است بین این سوالات درباره مراقبت ها و نگهداری های دوست و آشنا بعد از ختنه کودکشان بپرسید.

پاسخ به سوالات بعد از ختنه نوزاد

 • اول اینکه به هر روشی که ختنه شده، چه روش حلقه یا به اصطلاح رینگ و یا جراحی و غیره، باید حداقل یک هفته ای صبر داشته باشید.
 • باید در این یک هفته بیقراری نوزاد را تحمل کنید تا این دوره بگذرد.
 • البته ناگفته نماند که دوره بهبودی با رینگ خیلی کوتاه تر است. حتی عارضه عفونت هم بسیار ناشایع تر هست!
 • دوم اینکه باید از زخم ختنه کودک، خصوصا با روش حلقه، مراقبت کنید. خیلی هم راحت تر از روش های قدیمی و جراحی می باشد.
 • سوم ختنه ای که در نوزادی می شود بسیار راحت تر از انجام ختنه برای اطفال بزرگتر هست.چون پوست آلت تناسلی نوزاد نازک تر است و زخمش هم خیلی سریع بهبود پیدا می کند. پس تا می توانید به حرف دوستان و پزشک اطفال گوش دهید و ختنه را با حلقه انجام دهید.
 • چهارم از همان لحظه ای که نوزاد ختنه شده، می توانید او را پوشک کنید. شستشوی زخم هم موردی ندارد. فقط نوزاد ۲ الی ۳ ساعت اول بی تابی می کند. حتما در بیمارستان یا مطب پزشک، مسکن به او بدهید. اینجوری درد بعد از عمل کمتر خواهد بود.
 • پنجم زمان انجام ختنه با رینگ خیلی کوتاه تر از روش های قدیمی است. چون نیاز به بیهوشی ندارد و می توان با بی حسی آن را انجام داد. فقط اگر روز های اول بعد از ختنه، نوزاد شیر نخورد، طبیعیست. حتی اگر هم جای ختنه قرمز بود و متورم، تعجب نکنید، از علائم بعد از درمان است. در صورت نگرانی می توانید نوزاد را نزد پزشک ببرید.
 • ششم باید ختنه را نزد یک پزشک متخصص ختنه یا اطفال با تجربه و خوب ببرید تا از عوارض احتمالی بعد از آن جلوگیری کنید.
 • هفتم بعد از انجام ختنه با رینگ، گاهی آنتی بیوتیک داده می شود، یا به صورت موضعی که از بروز عفونت جلوگیری می کند.
 • هشتم حتما بعد از بهبودی نوزادتان، سوراخ مجاری ادرار نوزادتان را چک کنید که مشکلی نداشته باشد و بهبود پیدا کرده باشد.در صورتی که چند ماه یا یک سال بعد از ختنه، به نظرتان خیلی تنگ شده باشد با پزشک مشورت کنید.معمولا این عارضه دیر رس است، با یک جراحی ساده هم حل می شود.
 • نهم انجام ختنه در برخی موارد ممنوع است .ازجمله این موارد میتوان به کو چک بودن اندازه آلت تناسلی کودک ، وجود سوراخ مجرای ادرار در زیر آلت (هیپوسپادیاس) ، و یا در مواردی که مقدار زیادی نسج چربی زیر جلدی در اطراف آلت (آلت مدفون شده ) اشاره نمود.

کلینیک ختنه نوزادان تهران

در کلینیک ختنه نوزادان تهران واقع در پاسداران تنها ختنه نوزادان زیر شش ماه توسط دکتر امیربهتاش امیری متخصص ختنه انجام می‌شود. والدین می‌توانند جهت هماهنگی با تلفن‌های مرکز تماس حاصل فرمایند. همچنین نکاتی مهم در خصوص مراقبت‌های بعد از ختنه با حلقه در پایین صفحه در دسترس است.

3.9/5 - (24 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی