مسمومیت-با-آب-در-نوزادان
آنچه در این مطلب می‌خوانید

مسمومیت با آب در نوزادان یکی از شایع ترین دلایلی است که والدین به پزشک مراجعه می کنند. درست است که نوزادان هم مثل انسان های بزرگسال ممکن است گاهی احساس تشنگی داشته باشند، اما این تشنگی از طریق شیر مادر یا شیر خشک رفع می شود. دادن آب به نوزادان ممکن است باعث مسمومیت نوزادان شود. پس بهتر است تا زمانی که دکتر اطفال تشخیص نداده است به نوزادان آب ندهید.

علت مسمومیت آب در نوزادان

 آب یک ماده حیاتی برای بدن هر انسانی در طول زندگی است. اما مقدار آب زیاد ممکن است باعث مسمومیت شود مخصوصا در نوزادان و کودکان. عوامل زیادی وجود دارد که باعث مسمومیت با آب در نوزادان می شود که در ادامه برای شما شرح داده ایم:

در برنامه غذایی نوزادان به جا ششیر از آب یا آب میوه استفاده شود: نوزادان تا 6ماهگی باید از طریق شیر مادر یا شیر خشک تغذیه کنند و از طریق آن آب مورد نیاز بدن را جذب می کنند. اما والدین برخی اوقات از روی ناآگاهی برای تغذیه نوزادان از آب یا آب میوه استفاده می کنند که باعث مسمومیت در نوزادان می شود. پس تا قبل از 6 ماهگی نوزاد هیچ مایعی جز شیر را نباید مصرف کند.

رقیق کردن شیر با آب: اضافه کردن آب مضاعف به شیر نوزادان بسیار خطرناک است. پس اگر شما برای تغذیه دلبندتان از شیر خشک استفاده می کنید، باید حتما تمام نکات و دستورالعمل های ذکر را رعایت کنید. زیرا استفاده از آب بیشتر برای رقیق کردن شیر خشک ممکن است باعث مسمومیت با آب در نوزادان شود.

والدین از فنجان خودشان به نوزاد آب بدهند: شاید برای والدین جذاب باشد که آب میوه یا مایعاتی که می نوشند را با فرزندان خود تقسیم کنند. اگر در حد یک جرعه باشد مشکلی نیست. اما گاهی ممکن است کودک مقدار بیشتری بخواهد که باعث می شود کودک بیش از حد مچاز مایعات مصرف کند. این مسئله ممکن است باعث مسمومیت با آب شود.

علائم مسمومیت با آب در نوزادان

علامت هایی وجود دارد که اگر والدین به آن ها توجه کنند به راحتی متوجه می شوند که کودک دچار مسمومیت با آب شده است یا خیر.

  • دمای بدن نوزاد پایین است: اگر نوزادان بیش از مقدار مجاز مایعات مصرف کنند ممکن است دمای بدن پایینی داشته باشند. اگر دمان بدن نوزادان به 97 درجه فارنهایت یا کمتر رسید باید به مسمومیت نوزاد شک کنید.
  • صورت نوزاد متورم می شود: اگر نوزاد دچار مسمومیت با آب شود، ممکن است صورتی متورم داشته باشد. زیرا مقادیر زیادی از سدیم موجود در بدن را دفع کرده است.
  • تحریک پذیری نوزاد زیاد می شود: بر اثر مسمومیت نوزادان از طریق نوشیدن آب فعالیت های مغزی نوزاد تغییر پیدا می کند و در نتیجه نوزاد تحریک پذیر می شود.

علاوه بر علائمی که گفته شده است. علائم دیگری وجود دارد که اگر در نوزادان مشاهده کردید باید به یک پزشک مراجعه کنید. زیرا ممکن است نشان دهنده مسمومیت نوزاد با آب باشد. علائمی مثل استفراغ،  رنگ روشن ادرار و هماهنگی ضعیف در حرکت کردن، اما در موقعیت های حاد تر ممکن است به نوزاد حالت تشنج دست بدهد و به کما برود.

راهکار های جلوگیری از مسمومیت نوزادان با آب

حال که دلایل و علائم مسمومیت با آب در نوزادان را متوجه شده اید. بهتر است درمورد راهکار هایی برای جلوگیری از مسمومیت نوزادان با آب مطالعه کنید:

  • برای رقیق کردن شیر خشک یا شیر مادر از آب اضافی استفاده نکنید: شیر مادر یک تغذیه کامل برای نوزاد است و نیازی نیست به آن هیچ ماده ای اضافه کنید. اما برای تهیه شیر خشک مقدار آب نورد نیاز بر روی جعبه آن نوشته شده است و بیشتر از آن موجب مسمومیت نوزادان می شود.
رقیق کردن شیر خشک
  • هنگام حمام نوزاد را تنها نگذارید: علاوه بر اینکه انجام این کار امکان دارد باعث خفگی در نوزادان شود ممکن است  نوزادان آب حمام را بنوشند که سلامتی آن ها را به خطر می اندازد و باعث مسمومیت با آب در نوزادان می شود. پس هرگز نوزادان خود را در حمام تنها نگذارید.
  • نیاز های نوزاد خود را بررسی کنید: بهتر است حتما با یک پزشک متخصص اطفال در ارتباط باشید و تمام مراحل رشد کودک تحت نظارت پزشک باشد. زیرا پزشک میزان آبی که یک کودک با توجه به سن نیاز دارد را بررسی می کند و اگر به مقدار آب بیشتری نیاز داشت در برنامه غذایی کودک جای می دهد. نکته ای که تمام متخصصان اطفال به آن اشاره دارند این است که به هیچ عنوان تا قبل از 6 ماهگی به کودکان خود آب ندهید و بیشتر از مقداری که گفته شده شیر ندهید.زیرا ممکن است سلامت کودک را به خطر بیندازد و باعث مسمومیت با آب شود.

از چه زمانی می توان به نوزادان آب داد

نوزادان در ابتدا به نوشیدن آب هیچ نیازی ندارند و تا 4 ماهگی می توانند آب مورد نیاز بدن خود را از طریق شیر جذب کنند و بدنشان هیدراته بماند. اما از 4 ماهگی تا 6 ماهگی والدین مجاز هستند کمی به نوزادان خود آب بدهند تا نوزادان با مزه آب آشنا شوند. زمانی که کودک شروع به خوردن غذاهای کمکی کند مجاز است که نوشیدن آب را هم شروع کند البته به میزان مجاز تا دچار مسمومیت با آب نشود . مقدار نوشیدن آب در کودکان 6 ماه به بالا کاملا بستگی به رژیم و عادات غذایی دارد.

جمع بندی

یکی از اساسی ترین نیاز های بدن هر انسانی نوشیدن آب است و بزرگسالان باید روزانه بین 6 تا 8  لیوان  آب بنوشند. اما برای نوزادان این چنین نیست و نوشیدن آب می تواند باعث مسمومیت با آب در نوزادان شود. زیرا هنوز کلیه نوزادان بالغ نشده است و نمی تواند مقادیر زیادی از آب را تحمل کند. همچنین نوزادان مقدار آب مورد نیاز بدن را از طریق شیر مادر یا شیر خشک دریافت می کنند. اما هرچه سن نوزاد بیشتر شد نیاز به آب هم بیشتر می شود و والدین باید مقدار مناسبی آب را در برنامه غذایی کودکان جای دهند. اما بهتر است برای تعیین مقدار آب مورد نیاز کودک والدین از یک مختصص اطفال مشورت بگیرند.

5/5 - (2 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی