ختنه به روش سنتی
آنچه در این مطلب می‌خوانید

ختنه به روش سنتی یا جراحی چگونه انجام می‌شود؟ این روش بهتر است یا ختنه با حلقه؟ در این مطلب کلینیک ختنه نوزادان تهران دکتر امیربهتاش امیری متخصص ختنه به این سوالات پاسخ می‌دهند.

ختنه نوزادان

ختنه یا به انگلیسی circumcision در واقع برداشتن پوست پوشاننده سوراخ مجرای آلت تناسلی و کلاهک دور آن است. انجام ختنه کودکان به روش های مختلفی انجام می شود که در حال حاضر پرطرفدارترین روش، ختنه با حلقه یا رینگ است که بخاطر عوارض کم و نتیجه مناسب روش ارجح در شیرخواران زیر شش ماه میباشد.

ختنه به روش سنتی یا جراحی

در ختنه به روش سنتی یا جراحی پزشک با استفاده از تیغ جراحی یا کوتر برقی پوست پوشاننده کلاهک آلت تناسلی را بریده و بخیه می زند. این روش روش انتخابی برای سن بالای یک سال میباشد اما مثل هر جراحی دیگری ممکن هست باعوارضی هم همراه باشد. خونریزی پس از عمل یکی از شایع ترین عوارض آن میباشد که معمولا درمان آن شامل یافتن رگ خونریزی دهنده و بخیه کردن یا سوزاندن آن با کوتر است.

در این روش، نسبتا زمان زیادی می برد تا زخم بهبود پیدا کند و بهبودی به سرعت روش حلقه نیست. حتما تمام روشهای ختنه باید به وسیله پزشک مجرب انجام بشوند در مواردی که ختنه را غیر پزشک انجام بدهد احتمال عوارض بالا میرود. به عنوان مثال گاهی در زمان ختنه پیش می آید که به خاطر بی احتیاطی، بخشی از سر آلت تناسلی کودک بریده می شود. یکی دیگر از عوارض ختنه تنگی سوراخ خروج ادرار یا Meatal Stenosis هست که باعث می شود کودک در ادرار کردنش مشکل داشته باشد که البته این عارضه در هر روش ختنه ممکن هست و ناشی از کوتاهی والدین در مراقبتهای پس از ختنه هست.

در ختنه به روش سنتی استفاده یا عدم استفاده از پوشک در چند روز اول بعد از عمل به نظر پزشک معالج بستگی دارد. معمولا از فردای روز عمل بردن به حمام از نظر اکثر پزشکان بلامانع هست و اگر زخم پانسمان داشته باشد بعد از خیس خوردن در حمام به راحتی جدا میشود. برخی پزشکان هم توصیه می کنند که بعد از انجام ختنه به روش جراحی، باید برای جلوگیری از عفونت، آنتی بیوتیک مصرف شود.

تفاوت ختنه به روش سنتی با روش حلقه

در ختنه سنتی یا همان جراحی پوست اضافه بریده میشود اما در روش ختنه با حلقه یا رینگ حلقه ای دور آلت تناسلی کودک می اندازند، سپس با نخ خوب می بندند. تا جایی که خون به قسمت بالایی نمی رسد، و مثل بند ناف خشک می شود و می افتد. البته این روش هم اشکالاتی دارد مثلا اینکه برای سن بالای یکسال مناسب نیست

در صورت عدم مراجعه به یک پزشک متخصص، احتمال عفونت و یا سایر عوارض وجودخواهد داشت. پس حتما از انتخاب پزشک متخصص ختنه، روش انجام ختنه و محیط مطب مطمئن شوید و سپس اقدام به انجام ختنه کنید.

در پایان ذکر این نکته ضروری به نظر میرسد که انتخاب نهایی روش ختنه را به پزشک معالج واگذار کنید تا پزشک با معاینه وضعیت آلت تناسلی و در نظر گرفتن مجموع شرایط بهترین روش را از بین دو روش سنتی و حلقه به شما پیشنهاد بدهد.

3.9/5 - (29 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی