آیا ختنه کردن از سرطان آلت تناسلی جلوگیری می کند؟

علل سرطان آلت تناسلی
چه عواملی باعث سرطان آلت تناسلی می شود؟
31 خرداد 1395
نمایش همه

آیا ختنه کردن از سرطان آلت تناسلی جلوگیری می کند؟

جلوگیری از سرطان آلت تناسلی با ختنه

جلوگیری از سرطان آلت تناسلی با ختنه

تغییرات زیادی در نرخ سرطان آلت تناسلی شده است. طوری که می توان از بسیاری از این سرطان های آلت تناسلی جلوگیری کرد. بهترین راه کاهش خطر سرطان آلت تناسلی به این جهت است تا از عوامل خطرزایی که ممکن است پیش آید جلوگیری کرد. اما برخی مردان هم هستند که با چنین شرایطی از عوامل خطر آن هیچ اطلاعی ندارند، بنابراین پیشگیری از این بیماری کاملا ممکن نیست.

در گذشته ختنه به جهت راهی برای کم کردن خطر سرطان توصیه می شد. براساس مطالعاتی بود که به طور گسترده این روی سرطان آلت تناسلی روی مردان انجام شده بود. در ایالات متحده، خطر ابتلا به سرطان آلت تناسلی حتی بین مردان ختنه شده هم کم شده ، مثل ویروس پاپیلومای انسانی، یا ویروس HIV. مردانی که ختنه نشده اند، در معرض چنین خطر سرطانی قرار دارند. به همین دلیل ختنه نوزادان به جهت کاهش خطر سرطان آلت تناسلی توصیه می شود. بنابراین بالای 900 جراحی ختنه می باشد که به جهت کمتر کردن خطر سرطان آلت تناسلی استفاده می شود.

جلوگیری از سرطان آلت تناسلی با ختنه

بهداشت ژنیتال :

شاید مهمترین عامل در جلوگیری از خطر سرطان آلت تناسلی ، جدای از ختنه بهداشت ژنیتال باشد.. اگر پوست ختنه گاه برداشته نشود، احتمال بیماری هایی مثل فیموز نیز بالاتر می رود. در کنار جراحی ختنه ای که می شود، باید بهداشت ژنیتال هم در اولویت قرار گیرد.

جلوگیری از HPV :

از دیگر مزایایی که درباره ختنه گفتیم، جلوگیری از HPV می باشد. در واقع به همراه آن خطر سرطان آلت تناسلی هم کاهش یافته و حتی می تواند روی سرطان رحم در زنان هم موثر باشد. عوامل اصلی که در خطر عفونت HPV ژنیتال موثر می باشند، ختنه می باشد. از جمله عواملی که در ابتلا به ویروس HPV موثر می باشد، بسته به شریک جنسی می باشد که به چنین بیماری مبتلا هست یا خیر. به همین دلیل کاندوم هم توصیه می شود، که البته به طور قطع از این بیماری پیشگیری نمی کند. البته توصیه بر این است که به طور مداوم باید استفاده شود تا از احتمال انتقال آن پیشگیری شود. اما در کنار آن باید مسائل دیگر بهداشتی را نیز در نظر داشت.  

منبع : https://www.cancer.org

مطالب مرتبط :

تاثیرات بعد از جراحی ختنه نوزاد

ضرورت ختنه کردن نوزاد از دید پزشکان!

آیا بعد از ختنه نوزاد خونریزی دارد؟

Call Now Button