دکتر خوب برای ختنه
دکتر خوب برای ختنه
22 شهریور 1400
کلینیک ختنه نوزادان تهران
تاسیس کلینیک ختنه نوزادان تهران
4 مهر 1400
نمایش همه

معرفی بیماری‌های مقاربتی؛ کلامیدیا، هپاتیت ب و شپش عانه

معرفی بیماری‌های مقاربتی

معرفی بیماری‌های مقاربتی

بیماری‌های مقاربتی یا STD به انواع بیماری‌هایی گفته می‌شود که از طریق تماس جنسی واژینال، مقعدی و دهانی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود.

با وجودی که بیماری‌های مقاربتی را عفونت مقربتی (STI) و بیماری آمیزشی (VD) نیز می‌نامند، برقراری رابطه جنسی تنها راه انتقال آن‌ها میان افراد نیست و بسته به نوع بیماری، عفونت امکان انتقال از راه‌هایی مانند شیردهی و استفاده مشترک از سوزن را نیز دارند.

علائم و نشانه‌های بیماری‌های مقاربتی در مردان

بیماری‌های مقاربتی انواع گوناگونی دارند و از میان آن‌ها، بسیاری فاقد علامت هستند؛ با این وجود، بیماری‌های مقاربتی مزمن با علائمی مانند موارد زیر در بدن فرد ظاهر می‌شوند:

• احساس درد و ناراحتی هنگام ادرار کردن یا در زمان برقراری رابطه جنسی

• ترشحات و خون‌ریزی غیرمعمول از آلت تناسلی

• زخم، برآمدگی و التهاب در اطراف دهان، باسن، مقعد و آلت تناسلی

در ادامه این وبلاگ، به معرفی 3 مورد از شایع‌ترین انواع بیماری‌های مقاربتی می‌پردازیم.

کلامیدیا

کلامیدیا یکی از متداول‌ترین انواع بیماری‌های مقاربتی است که به وسیله باکتری کلامیدیا تراکوماتیس به وجود می‌آید. به طور معمول مبتلایان به کلامیدیا نشانه و علائمی ندارند اما در برخی موارد نشانه‌هایی مانند ترشحات غیرعادی اندام جنسی، سوزش در هنگام ادرار و درد و تورم عضو مربوطه دیده می‌شود.

کلامیدیا از طریق آمیزش و برقراری رابطه جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود، همچنین مادر آلوده در هنگام زایمان می‌تواند این بیماری را به نوزاد خود منتقل کند. انتقال این بیماری به زنان می‌تواند بیماری‌های التهاب لگن، ناباروری و حاملگی خارج از رحم را به دنبال داشته باشد، گسترش این عفونت به ناحیه چشم نیز بیماری تراخم را به همراه خواهد داشت.

هپاتیت ب

معرفی بیماری‌های مقاربتی

هپاتیت ب نوعی از عفونت در کبد است که در ابتدا از طریق انتقال ویروس آن در رابطه جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود.

این بیماری بسیار مسری است و جدای از برقراری رابطه جنسی بدون به اجرا درآوردن تمهیدات بهداشتی لازم، از طریق به اشتراک گذاشتن وسایلی مانند مسواک، سوزن، تیغ و بسیاری دیگر از وسایل که احتمال باقی ماندن بزاق یا خون فرد آلوده به هپاتیت ب بر آن‌ها وجود دارد نیز منتقل می‌شود.

هپاتیت ب بیماری‌ها و عارضه‌های کبدی را به دنبال خواهد داشت و از آن جا که درمانی قطعی برای آن وجود ندارد، بهترین شیوه برای مقابله با آن پیشگیری است که آن هم با رعایت دقیق اصول بهداشتی به دست می‌آید.

شپش عانه

شپش عانه یکی از شایع‌ترین انواع بیماری‌های مقاربتی با شانس انتقال بسیار بالا از فردی به فرد دیگر است، بر اساس آمار به‌ دست آمده و تحقیقات انجام‌ شده، شپش عانه تا 90 درصد شانس انتقال در صورت تماس مستقیم را دارد.

تخم شپش به طور معمول به ساقه مو چسبیده است اما تا آن اندازه ریز است که افراد آن‌ها را نمی‌بینند و در صورت سرایت و ابتلا، فرد تنها هنگام راه رفتن چیزی را روی کشاله ران خود احساس می‌کند یا احساس خارش در نواحی آلوده را دارد.

رعایت بهداشت و توجه به نکات مراقبتی، بهترین راه برای مقابله با بیماری‌های مقاربتی است و در تمامی موارد ذکرشده، با توجه به این اصول می‌توان از بروز مشکلات بیش‌تر جلوگیری کرد.

Call Now Button