سرطان بیضه
آنچه در این مطلب می‌خوانید
لطفا به این مطلب امتیاز دهید

سرطان بیضه

سرطان بیضه زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های غیرطبیعی یا سرطانی در آن شکل می‌گیرند. ممکن است در یک بیضه رخ دهد، یا در هر دو بیضه. سن ابتلا به این نوع سرطان هم 30 تا 35 سالگی می‌باشد. علت سرطان بیضه ناشناخته است ولی عواملی که شانس فرد در خطر ابتلا به سرطان بیضه را بالا می‌برد، بیضه‌های نزول نکرده است.

منظور از بیضه نزول نکرده چیست؟

بیضه در اوایل جنینی بخشی از قسمت میانی حفره شکم و پشت پرده صفاق (در نزدیكی كلیه‌ها) را اشغال می‌کند، با افزایش سن جنین، بیضه نزول كرده به طوری‌ كه در ماه ٧ جنینی در حفره لگن و در ماه ۹ جنینی داخل کیسه‌ی بیضه مستقر می‌شود.

علل بروز این عارضه‌ای

می‌تواند ژنتیکی باشد، یا ایاتروژنیک، که به دنبال عمل فتق در کوچکی و در اثر غفلت جراح می‌باشد. حتی علل مکانیکی که از آنها می‌توان به چسبندگی‌های داخل شکم، مشکل در ساختار بیضه و ناهنجاری‌های مجرا و … اشاره کرد.

ایا اختلالات هورمون‌های جنسی مردانه، از جمله تستوسترون و دی‌هیدروتستوسترون برای نزول بیضه می‌باشد؟

استروژن زیادی هم باعث عدم نزول بیضه می‌شود. دسندین هم که از بیضه ترشح می‌شود، روی نزول بیضه تاثیر می‌گذارد.

سرطان بیضه

 

عوارض نهان بیضگی یا بیضه نزول نکرده چیست؟

  • درد بیضه
  • ناباروری
  • سرطان بیضه
  • ناراحتی روانی
  • پیچ خوردگی بیضه
  • فتق

این بیضه‌ها در موارد غیرطبیعی مادرزادی در کلیه و آلت تناسلی و سابقه سرطان بیضه در فامیل می‌باشند. در ادامه سرطان بیضه اغلب توسط بیمار به صورت یک توده یا تورم در بیضه تشخیص داده می‌شود. از مشخصه‌های سرطان بیضه، بزرگی بیضه، و بدون درد می‌باشد. یا اینکه درد در ناحیه کشاله ران و تجمع مایع در کیسه بیضه یا اسکروتوم دیده می‌شود. درمان این بیماری ممکن است با اختلال جنسی همراه باشد و نیاز به اشعه درمانی یا شیمی درمانی داشته باشد. هر کدام هم عوارض خودشان را دارند.

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

اینستاگرام کلینیک ختنه نوزادان تهران
advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram