استریل بودن لوازم ختنه
اهمیت استریل بودن لوازم در ختنه
11 مهر 1400
ختنه به روش کلیپس نقره‌ای
ختنه به روش کلیپس نقره‌ای
27 مهر 1400
نمایش همه

ختنه لیزری و دستگاه‌های مورد استفاده در آن

ختنه لیزری و دستگاه‌های آن

ختنه لیزری و دستگاه‌های آن

ختنه به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شیوه‌های جراحی که مورد استفاده بشر بوده، در طی سال‌های متمادی روش‌ها و ابزار گوناگونی را به خود دیده است. در جراحی ختنه به شیوه سنتی و کلاسیک، برای ایجاد برش از تیغ جراحی یا همان تیغ بیستوری استفاده می‌شود و سر عروق خون‌ریزی دهنده نیز در انتهای جراحی با نخ بخیه بسته می‌شود که در اصطلاح به آن لایگیت نیز می‌گویند.

این روزها اما پزشکان و متخصصان از ابزارهای نوین و شیوه‌های پیشرفته به منظور افزایش سرعت و دقت عمل در انجام جراحی ختنه بهره می‌برند و یکی از محبوب‌ترین این روش‌ها نزد والدین که مورد استفاده پزشکان و متخصصان نیز قرار می‌گیرد، ختنه با روش لیزر است که با عنوان ختنه لیزری نیز شناخته می‌شود، در ادامه به بررسی بیش‌تر این شیوه و ابزارهایی که در راستای انجام آن مورد استفاده قرار می‌گیرد، خواهیم پرداخت.

دستگاه‌ها و ابزار مورد استفاده در ختنه به روش لیزر

پزشکان و متخصصان به منظور سرعت عمل بیش‌تر در انجام جراحی ختنه از دستگاهی به نام RF از نوع فرکانس بالا و بای‌پولار برای انعقاد عروق خونی که به اصطلاح به آن کوآگوله نیز می‌گویند، استفاده می‌کنند.
علاوه‌بر این، برخی پزشکان از این دستگاه که در واقع دستگاه برش با امواج رادیویی RF است به منظور برش پوست ختنه‌گاه نیز استفاده می‌کنند، روندی که مورد تایید کارخانجات سازنده دستگاه نمی‌باشد.

در اصطلاح عامیانه، دستگاه برش با امواج رادیویی RF به دستگاه لیزر معروف است و جراحی ختنه که با استفاده از این دستگاه صورت می‌پذیرد را ختنه لیزری می‌خوانند. همان‎طور که در مقالات پیش‌تر ارائه شده در این وب‌سایت نیز به تفصیل به بررسی مبحث ختنه با لیزر، فرآیند آن، فواید و مضرات آن پرداخته‌ایم، استفاده از این دستگاه تنها برای ایجاد سرعت عمل بیش‌تر برای پزشک متخصص می‌باشد و در واقع مزیت خاصی برای بیمار در بر ندارد.

Call Now Button