بیهوشی در عمل ختنه
آنچه در این مطلب می‌خوانید

بیهوشی در عمل ختنه

سوالی ممکن است برای والدین نوزادان پیش آید.در جواب باید گفت در این جراحی پوستی که، نوک آلت تناسلی برداشته می‌شود. چند سالی عملی معمول در آمریکا بود و چند کشور دیگر این جراحی را روی نوزادان تازه متولد شده انجام می‌دادند. همچنین معمول بود که عمل را بدون بیهوشی یا بی‌حس کننده انجام دهند. با فرض بر اینکه نوزادان درد را تحمل نمی‌کنند و یا به یاد نمی‌آورند. گرچه مطالعات اخیر نشان داده است که نوزادان درد را تجربه می‌کنند و تغییراتی در ضربان قلب، فشار خون و هورمون استرس به همراه ختنه دیده شده است.

در نتیجه متخصصان پزشکی فعالانه بحث می‌کنند که آیا باید به طور معمول انجام شود! و اگر انجام شود، امن‌ترین و انسانی‌ترین راه برای انجام آن چیست؟

در سال 1999 آکادمی اطفال آمریکا خط مشی جدیدی را برای ختنه منتشر کردند. بر این قرار بود که شواهد موجود مزایای پزشکی ختنه پسران تازه متولد شده را نشان می‌داد، گرچه این داده‌ها برای پیشنهاد یک جراحی معمول مناسب نبود، برای اینکه یک انتخاب آگاهانه باشد، والدین باید اطلاعات درستی می‌دادند و فرصتی فراهم می‌شد تا درباره این تصمیم بحث کنند.

والدین نیاز دارند تا از مزایا یا خطرات آن بدانند تا انتخاب کنند. بسیاری از والدین به دلایل مذهبی و فرهنگی این جراحی را انتخاب می‌کنند. برخی هم بر این عقیده بودند که این امری طبیعی است و باید پوست سر آلت تناسلی بماند و نمی‌خواستند درگیر جراحی و درد و هزینه آن شوند.

ضرورت عمل

دلایل مختلفی برای ضرورت ختنه نوزاد وجود دارد، کودکانی که ختنه می‌شوند احتمال عفونت ادراری در آن‌ها نسبت به کودکاني كه ختنه نمي‌شوند، ۱۵ برابر کم‌تر است. تحقيقات نشان داده كه با انجام ختنه احتمال ابتلا به سرطان آلت تناسلي در سنين بالا به مراتب کم‌تر مي‌شود، ضمن آنکه اين جراحي ساده و سرپايي احتمال انتقال عفونت‌هایی که بعد از ازدواج ممکن است از طریق رابطه زناشويي ایجاد شود را کاهش مي‌دهد. همچنین احتمال انتقال عفونت ایدز نیز به این ترتیب کم‌تر می‌شود، بنابراین باتوجه به اینکه عفونت ادراری در کودکان زیر ۶ ماه بیش‌تر است، توصیه مي‌شود ختنه در سنین پایین انجام شود.

برای دیدن ویدئو ختنه می‌توانید به صفحه ویدئو و عکس ختنه مراجعه کنید.

بیهوشی در عمل ختنه

راه‌های آرام کردن درد نوزاد

کرم بی حس کننده

این کرم‌ها دارای لادوکائین و پریلوکائین می‌باشند. روی سر آلت تناسلی باید به مدت 60 تا 90 دقیقه بماند قبل از جراحی تا آن را بی‌حس کند و دردش را در طی جراحی تسکین می‌بخشد.

تزریق داروی بیحسی 

دو متد برای بی‌حس کردن آلت تناسلی با تزریق می‌باشد. عصب‌های آلت تناسلی در طی جراحی بی‌حس است و بعد از 2 ساعت بی‌حسی از بین می‌رود. مطالعاتی نیز نشان می‌دهد که درد جراحی با تزریق کمی بیش‌تر از کرم موثرتر است.

داروی مسکن دهانی

به نوزاد ماده‌ای آغشته به ساکارز می‌دهند که درد را کم می‌کند و قطره استامینوفن بعد از جراحی خیلی کمک می‌کند.

انواع روش‌ها

یک روش گذاشتن حلقه برای انجام آن یک حلقه به دور آلت نوزاد قرار داده و با نخ آن را گره می‌زنند و حدود 10 روز نگه می‌دارند تا پوست سیاه شده و جدا شود. روش دیگر بریدن پوست می‌باشد، بین روش بریدن با چاقو و کوتر برقی شبیه هم هستند و هیچ فرق خاصی ندارند .

 

مطالب مرتبط :

دلایل ارائه شده برای ختنهء نوزادان

ارتباط بین ختنهء و بیماری ایدز در مردان

راهنمایی های ضروری بعد از جراحی ختنهء در نوزادان و بزرگسالان

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

اینستاگرام کلینیک ختنه نوزادان تهران
advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram