هشدار جدی ابتلا به ایدز به افراد ختنه نشده!

ناباروری مردان با سیگار کشیدن
سیگار کشیدن و ناباروری مردان
ژانویه 28, 2018
ریکاوری بعد از جراحی ختنه
افراد ختنه شده چه تفاوتی با افراد ختنه نشده دارند؟
فوریه 4, 2018

هشدار جدی ابتلا به ایدز به افراد ختنه نشده!

در مطالب قبلی شرح داده شد که ختنه آلت تناسلی برداشتن پوست ختنه گاه می باشد. با برداشتن پوست ختنه گاه از بسیاری از بیماری های عفونی پیشگیری می شود؛ از جمله ویروس عفونی HIV. ختنه آلت تناسلی به عنوان روشی برای محافظت در برابر عفونت HIV معرفی شده است که البته یکی از جنبه های مثبت این جراحی می باشد. همچنین زنانی که همسرانشان ختنه شده اند، در برابر بیماری ایدز محافظت می شوند.

در کشورهایی از جمله کانادا، ختنه چقدر رایج است؟

خیل کمی از والدین کانادایی کودکان پسرشان را ختنه می کنند؛ در سال های 1996 تا 1997، به اندازه 20% از نوزادان پسر ختنه شند، در سال 2005 این عدد به 9.5% رسید. با اینکه در سال 1996، انجمن پزشکی اطفال کانادا ختنه نوزدان تازه متولد شده را پیشنهاد داد، زیرا مزایای آن را در مقابل ریسک و خطراتش بیشتری می دیدند.

آیا ختنه آلت تناسلی ریسک ابتلا به ویروس ای آی وی را کاهش می دهد؟

برای مردانی که با همسرانشان رابطه جنسی برقرار می کنند، باید اعلام کرد که از بابت محافظتشان در برابر ویروس ایدز مطمئن باشند. مطالعاتی که در آفریقای شرقی و جنوبی شده است، نشان داده که مردانی که ختنه شده بودند، تقریبا به اندازه 50 الی 60 درصد از آن ها در مقابل بیماری ایدز محافظت شده بودند. همچنین این مردان در معرض خطر کمتری از بیماری هایی از جمله سیفلیس، هرپس و ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV بودند.

 

چطور می توان با اطمینان گفت که ختنه خطر ابتلا به ویروس HIV را کاهش می دهد؟

پوست ختنه گاه در معرض خطر بالایی از عفونت HIV می باشد. در واقع راه اصلی انتقال ویروس HIV از طریق رابطه جنسی می باشد. برداشتن پوست ختنه گاه باعث می شود تا انتقال این ویروس به بدن دیگری در حین رابطه جنسی کاهش پیدا کند.

پوست ختنه گاه به دلایل مختلفی در معرض خطر بیماری ایدز می باشد. اولی، پوست ختنه گاه ظریف است و می تواند در طی رابطه جنسی نیز پاره شود. این پارگی ها اجازه ورود ویروس اچ آی وی به بدن را به راحتی می دهند. این پارگی ها منجر به التهاب می شوند که می تواند خطر ابتلا به ویروس ایدز را بالا ببرد. در ضمن سلول های عفونت ایدز می توانند به زیر پوست ختنه نفوذ کرده و بعد از رابطه جنسی به زیر پوست ختنه بمانند.

در چه جاهایی ختنه آلت تناسلی به عنوان روشی برای جلوگیری از ابتلا به ویروس ایدز توصیه می شود؟

سازمان بهداشت جهانی (WHO) به مردان بزرگسال هم توصیه می کند که ختنه را انجام دهند تا از انتقال ویروس HIV جلوگیری کنند.

خصوصا در کانادا از طرف WHO بسیار تبلیغ می شود که ختنه به جهت پیشگیری از ایدز انجام شود. زیرا ایدز در کانادا به صورت اپیدمی در حال پخش و زیاد شدن می باشد. علل اصلی آن هم تزریق مواد مخدر و رابطه هم جنس ها می باشد.