راه هایی برای جلوگیری از عفونت زخم ختنه!

نکاتی در رابطه با ختنه پسران
ریزه کاری های بعد از ختنه پسران
فوریه 22, 2018
استفاده از پماد آ.د برای ختنه
آیا مالیدن پماد آ.د بعد از ختنه خوب است؟
فوریه 28, 2018

راه هایی برای جلوگیری از عفونت زخم ختنه!

مراقبت بعد از ختنه نوزاد

مراقبت بعد از ختنه نوزاد

مراقب این مسائل در زمان مراقبت از جای ختنه نوزاد باشید!

ختنه نوزاد که انجام شد، باید بعد از آن مراقبت های لازم در پیش گرفت تا از عفونت زخم ختنه پیشگیری کرد.

باید در هر بار که جای کودک را عوض می کنید، محل زخم را شستشو داده و به آرامی بشویید، سپس بگذارید با هوای آزاد خشک شود. سپس با گاز و وازلین جای زخم را ببندید. در رابطه با ختنه بزرگسالان وضعیت فرق می کند، باید زخم را 48 ساعت بعد از انجام جراحی شستشو داد تا بانداژ اولیه برداشته شود. سپس هر روز یا هر دو روز یک بار، دوش گرفته شود اما با بادقت و مراقبت، و بعد از آن محل زخم را خشک نگه داشت. در صورتی هم هرگونه علائمی از عفونت مثل ترشح زردرنگ، تورم، خونریزی یا قرمزی به طور مداوم دیده شد و یا ادرار به سختی و با درد انجام می شد، باید هرچه زودتر اقدام کرد.

مراقبت از زخم ختنه کودک :

 

قدم اول

در قدم اول باید محل زخم را بعد از هر بار که جای کودک را عوض کردید، تمیز کنید. مطمئن شوید که هیچ ادرار یا کثیفی روی محل ختنه نمانده باشد. با یک پارچه نرم و تمیز به آرامی به همراه آب ولرم شستشو دهید و می توانید از یک صابون بچه استفاده کنید. از استفاده از هرگونه پاک کننده ایا به مدت 7 تا 10 روز اول خودداری کنید، زیرا باعث درد در کودک می شود.

قدم دوم

در قدم دوم اجازه دهید محل زخم با هوای آزاد خشک شود. بعد از تمیز کردن اجازه دهید محل ختنه با هوای آزاد خشک شود. حوله برای خشک کردن می تواند منجر به حساسیت شود تا زمانی که زخم بهبود یابد. اگر کودک را با لیف شستشو می دهید، به آرامی بدن کودک را خشک کرده و از کشیدن روی محل زخم خودداری کنید.

قدم سوم در مراقبت از زخم ختنه

در قدم سوم جای کودک را مرتبا چک کنید و عوض کنید. این گونه می توان از عفونت و حساسیت جلوگیری کرد. نوزادان در روز 20 بار ادرار می کنند، بنابراین باید هر 2 الی 3 ساعت یکبار جای کودک را چک کرد. زمانی که نوزاد گریه می کند، چک کنید حتما جایش خشک یا خیس باشد. زیرا ادرار یا مدفوع کودک می تواند منجر عفونت جای زخم ختنه شود؛ در صورتی که طولانی مدت بگذرد و جایش عوض نشود.

قدم چهارم

در قدم چهارم از اسفنج حمام استفاده کنید. در طی 7 الی 10 روزی که ختنه کودک انجام شده، برای بهبودی اش، از آبکشی زیاد پرهیز کنید. با اسفنج های حمام به همراه آب گرم و صابون بچه جای زخم را تمیز کنید. سر، صورت و بدن کودک را به صورت جداگانه شستشو دهید، و مطمئن شوید که هر بخش از بدن کاملا خشک شده باشد.

قدم آخر

در قدم آخر زخم را ببندید. زمانی که جای ختنه نوزاد دارد خوب می شود، جای زخم را با گاز ببندید تا به پنیه ریزش نکشد. دستورالعمل های پزشک اطفال را دنبال کنید، اما معمولا بعد از تمیز کردن و خشک شدن جای زخم در هوای آزاد، به آرامی محل زخم را با وازلین چرب کنید تا چسبیدن آلت تناسلی به پوشک کودک جلوگیری شود.