آیا بعد از ختنه با حلقه خونریزی می کند؟

انجام ختنه بعد از سن بلوغ
آیا ختنه بعد از بلوغ خوب است؟
فوریه 11, 2018
مراقبت های بعد از ختنه کودک
مراقبت بعد از ختنه کودکان 6ساله
فوریه 18, 2018

آیا بعد از ختنه با حلقه خونریزی می کند؟

خونریزی کردن بعد از ختنه با حلقه

خونریزی کردن بعد از ختنه با حلقه

هر عمل جراحی ممکن است با عوارض همراه باشد یکی از عوارض جراحی ختنه، خونریزی به دنبال ختنه میباشد که در 3 تا 5 درصد موارد ممکن است اتفاق بیفتد، البته اگر در یک یا دو روز اول چند قطره خون یا خونابه هنگام تعویض پوشک بر روی پوشک مشاهده شود طبیعی است اما اگر مقدار خونریزی بیشتر باشد باید در صورت در دسترس بودن به پزشک معالج و در غیر این صورت به بیمارستان اطلاع داده شود تا جهت درمان آن اقدام گردد. به عنوان یک اصل کلی احتمال خونریزی در روش حلقه کمتر از احتمال خونریزی در روش جراحی (سنتی) میباشد و این یگی از دلایلی هست که که معمولا پزشکان ختنه به روش حلقه را ترجیح میدهند.

تکنیک ختنه با حلقه یا پلاستیبل معمولا برای ختنه نوزادان استفاده می شود. علاوه بر اینکه در کشور ما و فرهنگ اسلامی این روش از ختنه انجام می شود، بلکه در فرهنگ ها و ادیان دیگر هم نیز صورت می گیرد.بعد از انجام ختنه، آلت تناسلی کودک ممکن است متورم و قرمز شود. در این صورت نیاز به ژل پترولیوم و گازی به دور آلت تناسلی می باشد. این گاز تا زمانی که نوزاد ادرار کند برداشته می شود. طبق دستورالعمل هایی که پزشک توصیه کرده است، می توان گاز را برداشت و آن را عوض کرد. اگر نیاز به برداشتن گاز از روی آلت تناسلی شد، حتما از آب گرم استفاده کنید تا گاز شل شود و به راحتی از روی آلت تناسلی برداشته شود.

اما در برخی موارد گزارش شده که بعد از ختنه با حلقه، آلت تناسلی خونریزی می کند. چطور می توان از چنین عارضه ای جلوگیری و مراقبت کرد؟ آیا راه حلی برای جلوگیری از این خونریزی می باشد؟

خونریزی بعد از ختنه با حلقه؟!

خونریزی در 3 الی 10درصد موارد رخ می دهد، گرچه کاهش آن با دقت در انجام این تکنیک می تواند صورت گیرد. خونریزی بعد از ختنه معمولا از فرنولوم بالاتر می رود، گرچه عروق فرنولار به زیر حلقه مخفی می باشند، با این حال محل خونریزی نامشخص فشار خارجی آن بی تاثیر است. یک روش ساده برای کنترل خونریزی ناشی از ختنه با حلقه می باشد که در ادامه شرح می دهیم.

خونریزی کردن بعد از ختنه با حلقه

احیا ضروری می باشد. نوزادان اغلب بعد از چند از انجام ختنه مقداری خونریزی دارند و این خونریزی گاها نیاز می باشد. برای بررسی  زخم، آلت تناسلی با کشش ملایمی روی پلاستیبل یا حلقه تثبت می شود. یک نوار گاز به پهنای یک سانتی متری و به درازای یک الی 2 سانتی متری بین حلقه پلستیبل و پشت آلت تناسلی قرار می گیرد که از یک فورسپس استفاده می کند. این گاز به دور آلت تناسلی پیچیده می شود، با این حساب عروق فرنولار را تحت فشار قرار می دهد.

در انگلیس نوزادان به ندرت در بیمارستان ختنه می شوند. بسیاری از پزشکان بیمارستان با حلقه ختنه نا آشنا هستند و در نتیجه نوزادانی که خونریزی ختنه در نتیجه روش حلقه دارند، معمولا نزد جراح کودکان فرستاده می شوند تا تحت بیهوشی عمومی قرار گیرند. همانطور که توضیح داده شد، در هر شرایطی با موارد یادآوری شده در بالا می توان خونریزی را کنترل کرد.