اقدامات مناسب بعد از ختنه نوزاد چیست؟

بعد از زایمان خوب است کودک را ختنه کنیم؟
فوریه 24, 2019
ختنه با حلقه
آیا واقعا ختنه عوارض دارد؟
مارس 8, 2019

اقدامات مناسب بعد از ختنه نوزاد چیست؟

اگر نوزاد بعد از ختنه، در خانه خونریزی داشت، چه کنیم؟

اول : باید حداقل به اندازه ۳۰ الی ۶۰ دقیقه بعد از عمل، نوزاد تحت نظر باشد و در منزل هم هر یک ساعت یکبار در سه ساعت اول بعد از ختنه، زخم ختنه به جهت خونریزی و تورم چک شود.

همیشه یک تورم کوچکی وجود دارد. فقط اگر خونریزی بعد از ختنه رخ داد، فشردن محل خونریزی به مدت ۱۰ دقیقه معمولا سبب توقف خونریزی می گردد. اما اگر بیش از یک چهارم پوشک نوزاد خونی بود، پزشک را مطلع کرده و راهنمایی بگیرید.

دوم : پس از اینکه اولین ادرار را کرد، پانسمان را دور بریزید و محل ختنه را شستشو دهید. سپس خشک کنیدو گاز استریل و کمی پماد تتراسایکلین روی محل زخم بگذارید.

تا زمانی که بهبود پیدا کند و حلقه بیفتد، اگر نوزاد ختنه با حلقه شده است، از پانسمان استریل استفده شود. بعد از آن هم دیگر نیازی به پانسمان کردن نیست، فقط نوک مجاری ادراری با پماد چرب شود.

سوم : محل زخم ختنه کودک باید از هرگونه آلودگی و مدفوع پاکیزه نگه داشته شود و در صورت آلودگی با مدفوع، با آب و صابون تمیز شسته شود.

چهارم : والدین نگران نباشند، چون حتی بعد از ختنه نیازی به مصرف آنتی بیوتیک نیست. مگر اینکه چند روز بعد از ختنه جای زخم عفونت کند.

پنجم : بعد از اینکه درد کودک تسکین پیدا کرد، به تجویز پزشک می توانید دوقطره استامینوفن به ازای هر کیلوگرم یکی دو روز سه بار به کودک بدهید.

ششم : بعد از دو روز می توانید کودک را حمام ببرید.

خونریزی بعد از ختنه نوزاد

هفتم : فقط بعد از همه این مراحل، بعد از یکی دوهفته که رینگ جدا شد، لبه های پوست آلت تناسلی را با ملایمت به عقب بکشید تا جایی که از کلاهک فاصله بگیرد. سپس این قسمت را پماد A-D بزنید. تا سه چهارماه بعد از ختنه بهتر است از پوشک گشادتری استفاده کنید، نوک مجرای ادراری را هم با وازلین چرب کنید.

هشتم : اگر خونریزی کودک ادامه داشت و سر آلتش تیره شد، حتما به پزشک متخصص ختنه اش زنگ بزنید.

نهم : همچنین در صورت دیدن تورم شدید و یا خون مردگی زیاد در آلت و بیضه ها، پزشک را در جریان بگذارید.

دهم : اگر محل ختنه قرمز بود یا ترشح چرکی داشت، نشانه عفونت می باشد. حتما او را سریعا نزد پزشکش ببرید.

Call Now Button